İlk matematik festivalimiz nasıl geçti?

Harikulade. Hayal ettiğimizden çok daha iyi geçti ilk festivalimiz. Bu da matematik bilgisine aç, matematik sevgisiyle dolu, meraktan yanan tutuşan katılımcılarımız sayesinde oldu. Biz onların ilgisini gördükçe daha da şevkle anlattık, adeta kendimizi kaybettik. İlk günün sonunda sesi kısılanlar mı dersiniz, ertesi gün ateşlenip gelemeyenler mi, gönüllülerimiz varını yoğunu koydu ortaya. Hem de çok büyük bir zevkle.

Daha önce Amerika’daki üniversitemde 4 yıl matematik festivali düzenlemiştik, hiç biri bu kadar büyük ve etkili olmamıştı. En önemli farklar ise hem bölümümüzde bize destek veren Meral Tosun hocamız, hem de İstanbul’un ve hatta Türkiye’nin çeşitli yerlerinden yardıma koşan 50 kişilik gönüllü ordumuz ve akın akın gelen ziyaretçilerimiz.

2100 kayıtlı kişiden 700’ü geldi, yani üçte biri. Buna biraz üzüldük, çünkü kayıt sayısının çok arttığını görünce, altından kalkamayız diye hem okullardan en fazla 30 öğrenci getirmelerini rica ettik, hem de bir hafta öncesinden kayıtları kapatmak zorunda kaldık. Oysa hevesli pek çok kişiyi daha ağırlayabilirdik. Biz de kapıya kayıtsız gelenleri geri çevirmedik, aldık içeri. Yaklaşık bin kişinin faydalandığı böyle bir etkinliğin maliyeti ise her şeyi dahil 6 bin TL.

Kantin çalışanları ile güvenlik görevlilerini topoloji masamızda düğümledik, halka ilişkiler ofisi çalışanları ile üçgenin özel noktaları konusunda iddialarda bulunduk, o gün üniversitede olan herkes festivale ilgi gösterdi. Her masada ya gülen yüzler, ya da şaşırmış yüzler vardı. Saat 4’te bitmesi gereken etkinliklerimizi 5’te ancak kapatabildik. Pek çok yerden ‘gelin bizim orada da yapın’ teklifleri aldık. Ara ara neden başka bir okulda, başka bir şehirde yapmayalım matematik festivallerimizi.

Öğrenmek için sadece özgür olmak ve merak etmek gerek. İkisinden de yoksun eğitim sistemimizde, pek çok çocuğa, öğrencilere ve velilere rahat bir nefes aldırdığımızı, tadını unutamayacakları, daha fazlasını isteyecekleri bir etkinlik yaşattığımızı düşünüyoruz. Bütün gönüllülerimizi ve katılımcılarımızı yürekten kutluyorum. Yaşasın matematik!

2 thoughts on “İlk matematik festivalimiz nasıl geçti?

  1. “Matematiğin soyut dünyasında böylesine somut örnekler görebileceğimi hiç düşünmemiştim” dedi bir öğrencim. Bize bu fırsatı tanıyan sizlere ve her bir etkinlikte bizleri sabırla bilgilendiren gönüllülere teşekkür ediyoruz. Devamını merakla bekliyoruz.

    1. Öğrencinizin yorumunu çok beğendik. Matematiğin pek çok alanı, somut problemlere cevap ararken ortaya çıkmıştır. Maalesef eğitim sistemimizde, fikirlerin çıkış noktalarına pek yer verilmiyor. Ama bir gün neden değişmesin?
      Bütün gönüllülerimiz adına biz de size ve öğrencilerinize katıldığınız için çok teşekkür ederiz. Biz paylaşmaya çok meraklıyız. Devamını getirmek istiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir