Etkinlikler

Cumartesi

10:00 – 10:50 Açılış konuşması (José Luis Cisneros-MolinaPolyhedra’s magic number)

11:00 – 16:00 ‘Remember Maryam Mirzakhani‘  Sergisi

11:00 – 16:00 ‘Surfer ile Cebirsel Yüzeyler’ IMAGINARY Sergisi

11:00 – 16:00 Açık alanda gün boyu aktiviteler

  1. Simetri nedir? Grup teorisi
  2. Kombinatorik
  3. Oyunların matematiği – Kombinatorik oyunlar
  4. Platonik cisimler
  5. Küresel geometri
  6. Baloncuk hesapları – Minimal yüzeyler
  7. İstatistik – Galton tahtasında çan eğrisi
  8. X renk teoremi
  9. Görsel ispatlar
  10. Hanoi kuleleri
  11. Dalgaların matematiği – Fourier Analizi
  12. Topoloji
  13. Kriptoloji
  14. Geometrik problemler – Pick teoremi, küre paketleme

12:00 – 16:00 Film gösterimleri:

Yer: Mühendislik Binası A223

12:30-13:00 Moving sofa (Koltuk taşıma) – 13 dakika
13:00-13:30 Powers of ten (10’un kuvvetleri) – 9 dakika
13:30-14:00 Journeys of woman in mathematics  – 22 dakika
14:00-14:30 The map of mathematics – Matematiğin haritası (Türkçe altyazılı) – 11 dakika
14:30-15:00 TRT matematik hikayeleri – Pisagor, Öklid, Arşimed – 15 dakika
15:00-15:30  Representations of the braid group – 2017 Doktoranı dans et birincisi – 9 dakika
15:30 – 16:00 TRT matematik hikayeleri – Fermat, Gauss, Pascal – 15 dakika

Pazar

11:00 – 16:00 ‘Remember Maryam Mirzakhani‘  Sergisi

11:00 – 16:00 ‘Surfer ile Cebirsel Yüzeyler’ IMAGINARY Sergisi

12:00 – 15:30 Film gösterimleri

12:00-12:30 Dimensions 1:İkinci boyut – Türkçe altyazılı – 15 dakika
12:30-13:00 Dimensions 2: Üçüncü boyut – Türkçe altyazılı – 14 dakika
13:00-13:30 Dimensions 3: Dördüncü boyut – Türkçe altyazılı – 14 dakika
13:30-14:00 Dimensions 4: Dördüncü boyut – Türkçe altyazılı – 14 dakika
14:00-14:30 Dimensions 5: Karmaşık sayılar – Türkçe altyazılı – 14 dakika
14:30-15:00 Dimensions 6: Karmaşık sayılar – Türkçe altyazılı – 14 dakika
15:00-15:30 Flatland – 5 dakika

10:00 – 16:00 Açık alanda gün boyu aktiviteler

  1. Simetri nedir? Grup teorisi
  2. Kombinatorik
  3. Oyunların matematiği – Kombinatorik oyunlar
  4. Platonik cisimler
  5. Küresel geometri
  6. Baloncuk hesapları – Minimal yüzeyler
  7. İstatistik – Galton tahtasında çan eğrisi
  8. X renk teoremi
  9. Görsel ispatlar
  10. Hanoi kuleleri
  11. Dalgaların matematiği – Fourier Analizi
  12. Topoloji
  13. Kriptoloji
  14. Geometrik problemler – Pick teoremi, küre paketleme
  15. Arkadaşlık paradoksu