English   Français   Türkçe  

Güncellenme Tarihi:


İrem Portakal


Hilal Ergün

E-posta: hilal.ergun [at] ens-cachan.fr
M.Sc.: Ecole Normale Supérieure de Cachan, Paris, Fransa. İlgi Alanları: Görüntü işleme, kriptoloji
Bitirme Projesi: Classification Des Algèbres de Lie
Neden Matematik?

Samimi bir cevap vermem gerekirse bilmiyor(d)um. Bölüm tercihi yaparken neyin içine gireceğimizi tam olarak kestiremiyoruz. Bu yüzden, asıl önemli olan insanın doğru hissettiği şeyi yapması. Ben farklı bir şeyler yapmak istedim. Doğayı anlamlandırma çabası, büyük bir amaca hizmet edecek olmak çekici ve heyecan verici geldi. 

"Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz. O, matematik dilinde yazılmış; harfleri üçgen, daire ve diğer geometrik şekillerdir. Bu dil ve harfler olmaksızın kitabın bir tek sözcüğünü anlamaya olanak yoktur." Galileo Galilei


Gsü Bana Ne Kattı?

Lisede yapılan matematikle "matematik yapmak" çok farklı şeyler. Bu kullanımın tam olarak ne anlama geldiğini işin içine girmeden çözmek güç, çözmeye çalışmak boş bir çaba. Matematik yapmanın dağınık bilgi parçalarını alıp kendi bilgilerimizle sistemli bir şekilde işleyebilme yani sistematik düşünebilme yetisi olduğunu gördüm. Düşünmeyi bildiği için "matematikçi inandırmaya çalışmaz, ispat eder" . 
Matematikçi olabildiğimi düşünmüyorum. Nasıl herkes sanatçı olamazsa herkes matematikçi olamıyor. Ama sanatın güzelliğinin farkına varmak kadar matematiğin güzelliğinin farkına varabilmek da yeterli bir meziyet. Fransız ekolünden bahsetmeme gerek bile yok. Prestijli bir üniversiteye girmiş olmak ayrı bir gururken, onun sağladığı imkanlarla önünüzde açılan kapıların sayısı inanılmaz. Burada okuyanlar iki dili çok iyi konuşabilen ve hemen hepsi bir Fransa deneyimi yaşamış öğrencilerdir. 


Geleceğe Yönelik Açılımlar

Matematik mezununun önünde iki seçenek vardır: Pür matematik ve uygulamalı matematik. İki seçenek de kendi içinde çetin ama güzeldir. Pür matematik seçenler akademik kariyer yolunda ilerleyip en başta bahsettiğim o büyük amaca hizmet etmeye çalışırken, ben ve benim gibi daha sabırsız, pratik ve sonuç odaklı çalışanlar uygulamalı matematiğe yönelir. Uygulamalı matematikçi bilgisayar, finans gibi çeşitli alanları geleceği olarak belirleyebilir. Düşünmeyi gerçekten sevenler için felsefe de bir tercih olabilir. 

Bölümümüzde, yan dal ve MASS (mathématiques appliques à sciences sociales-sosyal bilimlere uygulamalı matematik) programları mevcut.(Detaylı bilgi sitede var) Ama bu programlara dahil olmasanız bile, bölümler arası işbirliği sayesinde ders programınızı çeşitlendirmeniz mümkün. Oluşturduğunuz ders programı, geleceğe yönelik ilk açılım. Dersler, hayatınızla ilgili ne istediğiniz yönünde en önemli ve yönlendirici araçlar. 


Matematiği Nasıl Kullanıyorum?

Ben, şu an masterda bilgisayar uygulamalı çalışıyorum. Bu sebeple daha çok matematiğin algoritma kurma mantığını kullandığım düşünülebilir. Ama algoritmayı kurmak için önce teorik bilgilere hakim olmak gerek. Yani, yine bir teorisyen kadar matematik kullanıyorum. Eğlenceli bir şeyler görmek istiyorsanız şu siteyi incelemenizi öneririm:
http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_vision