English   Français   Türkçe  

Güncellenme Tarihi:


İrem Portakal

İrem Portakal

Lisans Eğitimi: Galatasaray Üniversitesi, İstanbul, Türkiye
E-posta: irem.portakal [at] ens-lyon.fr
M.Sc: Ecole Normale Supérieure de Lyon, Lyon, Fransa.

İlgi Alanları: Cebirsel geometri, kombinatorik
Bitirme Projesi:Fonction Zeta Des Graphes

Neden matematik?

Matematik bölümünü seçmem, lise yıllarıma denk geliyor. Üniversiteye giriş sınavlarına çalışırken onlarca test kitabını bitirmekten çok, konuyu iyice anlamayı, neyin nereden geldiğini kafamda iyice sindirmeyi amaçlardım. Bu yüzden de bu bölüm isteklerimi karşıladı. Matematik, ilkokuldan beri kafamızda inşa ettiğimiz doğal bir yapı. Bütün bunlar ‘büyük resmi’ anlamaya çalışmak için bir çaba.

 

GSÜ bana ne kattı?

Matematik bölümü her sene 20 öğrenci kabul ediyor. Bu yüzden, dersler kalabalık amfi derslerinden çok daha verimli geçiyor. Herhangi bir sorunuzda, hocalarla birebir iletişime geçme şansınız oluyor. Bölümü her sene, yurtdışından önemli matematikçiler ziyaret ediyor ve araştırmacılara yönelik konferanslar düzenleniyor. Bu sayede, bilimi üreten insanlarla doğrudan tanışıp seminerlerini dinleyebiliyorsunuz.

Aynı zamanda, matematik kulübü de sene içerisinde konferans, film gösterimi gibi birçok etkinlik düzenliyor. Kulüp bünyesinde öğrencilerin çıkardığı bir matematik dergisi de bulunmakta.

Üniversitede, fransızca dil eğitimi veriliyor. Bunun dışında da ingilizceyi de "upper intermediate" seviyede öğrenip mezun olmanız gerekiyor. Böylece iki dile birden hakim olmuş oluyorsunuz.

Sosyal açıdan, üniversite bünyesinde birçok aktif kulüp bulunuyor. Örneğin tiyatro kulübünde her sene en az bir büyük oyun çıkartılıyor ve sene boyunca oyunculuk atölyeleri oluyor.

 

Geleceğe yönelik açılımlar

Mezun olduktan sonra, matematik dışında bir şey yapmak isteyenler için finans, bilgisayar, biyoloji ve benzeri alanlarda birçok iş imkanı var. Ben "akademik" seçeneğini seçtim. Bu da, yüksek lisans yaptıktan sonra, çoğunlukla, doktora yapıp bir konu üzerine yoğunlaşmak ve daha sonra bir üniversitede kadroya yerleşmek anlamına geliyor. Genelde, yüksek lisans iki sene, doktora üç sene sürüyor.


GSÜ matematik bölümü mezunu olmam, özellikle avrupa'daki tanınırlığı sayesinde bana akademik kariyer yapabilmem için gerekli kapıları açtı. Bonn Üniversitesi Hausdorff Enstitüsü ve Ecole Normale Superieur gibi en saygın matematik okullarından kabul almama yardımcı oldu.

 

Matematiği nasıl kullanıyorum?

Pür matematik üzerine yüksek lisans yaptığım için matematiği sürekli kullanıyorum. Şu anda, yüksek lisans tezimi yazıyorum. Bu da çoğunlukla çalıştığım konu üzerine şimdiye kadar yazılmış makaleleri ve kitapları okumak ve yeni fikirler üretmek üzerine kurulu bir çalışma.